Přiznejte se. Pokud patříte, řekněme, ke střední generaci, kolikrát jste vzpomínali, kterak jste jako děti lítali po obci a rodiče vás naháněli domů? Předpokládám, že vzpomínání to bylo hodně nostalgické, a tiše jste si povzdechli, o co že vaše ratolesti přicházejí, když den co den mají přilepené oči na obrazovkách monitoru a žijí si jakýsi svůj vlastní svět.
Možná se divíte, možná mladou generaci nechápete, ale mít za zlé jí to tak úplně nemůžete. Celou vinu totiž rozhodně nenese ona. Těžko mladých lidem budete zakazovat něco, co je tak jednoduché a přitom tak lákavé.
Abychom mohli samovolně využívat internetu, nepotřebujeme nijak zvláštní schopnosti. Po seznámení se se všemi sférami sítě se naučíme prakticky vše, co jako běžní uživatelé potřebujeme. Tedy žádné velké namáhání mozku, žádné přemýšlení a hlavně – žádná fyzická námaha, prostě pohoda.
Nelze se pak divit dětem, které mají za sebou pár nudných hodin ve škole, že hledají odreagování. Internet a jeho možnosti v tomto případě slouží jako dokonalý protipól těch „úmorných a nudných hodin ve škole“. Dříve jsme k odreagování používali právě již zmíněný pohyb, to jsme ovšem prakticky neměli jiné možnosti. Zapnout počítač a bouchat do klávesnice je oproti tomu mnohem snazší.
Svůj díl viny na pohodlném, ne však zdravém životním stylu mladé generace, mají často (ne vždy) také rodiče, neboť rovněž pro ně je pohodlnější nechat své ratolesti hrát si s počítačem, tabletem nebo mobilním telefonem. Ano, také oni mají své starosti, vstřebávají únavu z práce, a tak jim je vlastně po chuti, že doma nemusejí nic řešit a chvíli si odpočinou.
Bohužel tento přístup ale často vede k tomu, že mladí se stávají na internetu závislými a prakticky neznají nic jiného. Řešení je náročné, přesto snadné – vymanit se z vlastního pohodlí a překonat nechuť k aktivnímu způsobu života. Ona „náprava“ může sice trvat trochu déle, ale v konečném důsledku za ni budeme vděční.
Nejenom my, ale také naše okolí jednou ocení, že se dokázalo odpoutat od internetových sfér.