Znáte nějakého sběratele, který má ve své kolekci věčné sirky? Také Vám ta věta připadá trochu nesmyslná? Tak to zkusíme ještě jednou. Znáte nějakého sběratele zapalovačů? To už zní mnohem logičtěji. Česká republika se může pochlubit tím, že má největšího sběratele zapalovačů v Evropě. Pan Miloslav Jan Šnek má ve své sbírce přes dvacet tisíc kusů zapalovačů. Jelikož už je měl doma naprosto všude, zřídil společně s městem Přibyslaví (kde i bydlí) veřejné muzeum. V této unikátní sbírce můžete obdivovat zapalovače nejen z dob Rakouska-Uherska, Československa a poté Česka, ale i z dalekého Mexika. Ten je ve sbírce nejdražším. Stál neuvěřitelných patnáct tisíc korun a je ozdoben čtyřmi sty deseti gramy stříbra. Nejstarším je rakouskouherský, kterému bude zanedlouho sto třicet let.
Umělecká díla i kýče
První zapalovačvyrobil německý chemik Johann Wolfgang Dobereiner už roku 1816. Do kapsy by se nám ale asi nevešel, protože jeho rozměry byly přeci jen trochu větší. Byl to spíše stolní zapalovač, protože byl ve velikosti lampy. Kapsy si na svůj zapalovač musely počkat ještě dlouhých sto let.
o Některé zapalovače, které můžeme ve sbírce vidět, jsou dokonalá umělecká díla. Jako například benzínový zapalovač, který byl předán vítězi na koňských dostizích.
o Některé zapalovače se vyráběly k různým důležitým událostem. Jako například ten, který byl vyroben u příležitosti uzavření sňatku britského královského páru roku 1947.
o No, a jak to u sbírek všech druhů bývá, nechybí tu ani kýče.
o Některé mají i vyobrazení politických osobností. A tak vedle sebe sedí Usáma bin Ládin, Mao Ce-tung, Vladimír Putin a Dmitrij Medveděv.
Je tu ovšem do budoucna jedno nebezpečí. Současný sběratel pan Šnek odkázal sbírku svému vnukovi, který žije ve Španělsku. Možná tedy budeme v daleké budoucnosti číst, že největší sbírku zapalovačů v Evropě mají ve Španělsku.