V dnešní době ví snad i malé dítě, že nelze věřit jen tak někomu. A už vůbec bychom neměli sdělovat někomu cizímu své osobní údaje, jako například adresu či dokonce rodné číslo nebo bankovní údaje. I firmy, které s těmito daty pracují, mají zásady ochrany osobních údajů Schoeller Allibert, které mají zabránit jejich zneužití. Ty byly v poměrně nedávné době ještě zpřísněny díky takzvanému GDPR.
Přesto se najdou i takoví, kteří tato rizika podceňují. Ti jsou pak ideálním cílem nejrůznějších podvodníků, ať už u nás nebo v zahraničí. A ačkoliv většina z nás může namítnout, že by na něco podobného nikdy nenaletěla, je potřeba vzít v úvahu, že tyto podvody se stávají stále důmyslnějšími.
Je tedy jasné, že bychom i my měli dodržovat určitá pravidla, pokud chceme být nejen na internetu v bezpečí. Těch je hned několik, avšak tím prvním je nedávat osobní údaje nikomu, koho osobně neznáme.
To platí nejen pro fyzické osoby, ale také pro obchody. Pokud jste v daném e-shopu ještě nikdy nenakupovali, vždy volte raději platbu na dobírku. Jistě, může to být dražší, ale je to mnohem bezpečnější. A nejde tu jen o to, aby nebylo číslo vaší karty či účtu zneužito, ale také abyste dostali skutečně to, za co jste zaplatili.
Pokud jde o telefonní hovory z banky či od různých telefonních či energetických společností, i zde platí pravidlo, že nikomu nedáváme žádné údaje, především ne rodné číslo a adresu. Zvláště ne v případě, kdy nám budou nabízet nějaký super-výhodný tarif.
Pravdou totiž je, že ačkoliv se většinou nejedná o podvod, tedy že skutečně dostanete onen tarif, zabezpečení vašich údajů bývá v call centrech více než laxní. Rozhodně jim je tedy nesvěřujte, a pokud máte o nabídku zájem, zajděte si raději přímo ke svému operátorovi, ať už na webové stránky či do kamenné prodejny.
Dodržováním těchto opatření zabráníte tomu, aby byly vaše údaje zneužity například k tomu, aby si na vás někdo vzal půjčku. Věřte totiž, že ony problémy za to nestojí.